ATASOY MÜFTÜOĞLU İLE CEMAAT/CEMAATLEŞME ÜZERİNE

SÖYLEŞİ: ERSİN ERTUĞRUL SATAN

HER TÜRLÜ BENCİLLİK BÜYÜK BİR PUTPERESTLİKTİR

Cemaatler bitmeli mi?

Cemaatler, her şeyden önce, hakiki bir cesaretle, samimi ve ahlâki bir cesaretle, hem içe doğru hem de dışa doğru, kapsamlı, kuşatıcı özeleştiriler yaparak, yapısal bir değişim ve dönüşüme karar vermelidirler.

Cemaatler biter mi?

Bugünkü anlamda cemaatler, yani toplumsal ve siyasal varoluşa sahip olmayan, olamayan, İslâmi dili, bilgiyi, kavram ve kurumları, İslâmi modeli ontolojik bir bütünlük içerisinde temsil etmeyen, temsil etme iddiası taşımayan, içsel/kişisel/manevi/ruhani/bâtıni alanlarla ilgilenen, bir sosyal yardım kurumu gibi faaliyetlerde bulunan cemaatler, bu sınırlar içerisinde kalarak hayatiyetlerini sürdürebilirler.

Cemaatler ıslah edilebilir midir?

Cemaatlerin ıslah edilebilir olmaları için, kendilerini İslâmi anlamda yeniden tanımlamaları, yeniden inşa etmeleri gerekir. Cemaatlerin kendilerini ıslah edebilmeleri için, kült liderlerin kişisel otoriterlerine bağlı olarak değil; İslâmi bütünü temsil etmek üzere, temel tevhidî ilkeler zemininde, ilkesel ölçülere dayalı olarak, ehliyet ve liyakat sahibi bir kadronun öncülüğünde, içerisinde yaşadığımız dönemin/dünyanın ilgisini/dikkatini çekebilecek bir dil ve program oluşturarak, bu dil ve programı müşavere ve müzakereye açık tutarak, dinamik ve üretken bir etkinlik çerçevesi oluşturarak, yeni bir ufuk açmaları gerekir.

Cemaatlerin tek tipleşme sorunu ne sorunudur?

Bugün, cemaat olarak andığımız unsurlar, eleştirel/analitik düşünceye hayat hakkı tanımayan, geçmişi taklit ve tekrar eden, hamaset üreten eski yapılardır.
Tek tipleşme, birörnekleşme, homojenleşme, eleştirinin yokluğundan kaynaklanır. Gelenekler, muhafazakârlıklar, statükocular, konformizmler, yeni yapılara, yapılanmalara, yeni bir bilince izin vermediği için tek tipleşme bir kader haline gelir.

(Yazının devamı için, Nida Dergisi, 178. “Savaş, ölünce değil; düşmana benzeyince kaybedilir” sayısını edinebilirsiniz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisiforklift kiralamawebtasarımfantazi giyimnem kurutmaland rover yedek parçateleviyon servis