ÇÖZÜM İSLÂM MI MİLLİYETÇİLİK Mİ

 

Yazar: Prof. Dr. İbrahim Sarmış

 

Cahiliye inanışı, anlayışı ve uygulamalarıyla ateş çukurunun kenarına gelmiş olan Arap toplumunu Yüce Allah, indirdiği vahiyle bilgilendirerek, uyararak, ödüller ve cezalar vaat ederek kurtarmış ve örnek bir İslam toplumu yapmıştı.

“Ey m’üminler! Allaha itaatsizlikten nasıl sakınmak gerekiyorsa öyle sakının ve ancak ona teslim olmuş kimseler olarak can verin. Hepiniz Allah’ın ipine/Kur’an’a (Bakara, 2/256; Lokmân, 31/22) sımsıkı sarılın. Sakın ayrılığa düşmeyin. Hele Allah’ın size verdiği birlik ve beraberlik nimetini iyi düşünün. Sizler vaktiyle birbirinize karşı kanlı bıçaklı idiniz, ama Allah kalplerinizi birbirine ısındırdı ve onun verdiği iman sayesinde kardeş oldunuz. Sizler  bir ateş çukurunun tam kenarında iken Allah sizi oraya düşmekten kurtardı. İşte Allah size ayetlerini böyle açıklıyor ki doğru yoldan şaşmayasınız. Sizler hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten sakındıran bir ümmet olunuz. Kurtuluşa erecek olanlar işte onlardır. Bölünüp parçalanan ve birbirlerine düşenler gibi olmayın. Böylelerin hakkının korkunç azap olduğunu bilin.” (Âl-i İmrân, 3/103-105)

Ama vahyin yasakladığı ve ısrarla kaldırmak istediği cahiliyenin şirkten sonra en bariz özelliği olan soyculuk, kabilecilik, kavimcilik zihniyeti çok geçmeden münafıkların ve eski nüfuzlarına tekrar sahip olmak isteyenlerin kışkırtmalarıyla toplumda hortlamış ve Müslümanlara çok pahalıya mâlolmuştur. Bin beş yüz yıldır Müslümanlar bu hortlamanın cezasını çekmekte ve bedelini ödemektedir.  Bunun bir numaralı sorumlusu, vahyin öğretileri yerine ulusçuluk çağrılarını hortlatan ve toplumu parçalayıp birbiriyle çarpıştıranlardır. Milliyetçilik ve İslâm konusunda düşüncelerimizi maddeler halinde belirtmeye çalışacağız:

1- İslâm, insanların ortak soydan geldiğini söyler.

“Ey İnsanlar! Sizi bir nefisten yaratan, eşini de ondan yaratan, ikisinden çok sayıda kadınlar ve erkekler meydana getiren Rabbinizden sakının.” (Nisâ, 4/1)

“Ey insanlar! Öldükten sonra dirilişten  bir şüpheniz varsa bilin ki biz sizi ilkin topraktan, daha sonra her birinizi bir damla sudan, sonra bir kan pıhtısından, sonra da belli belirsiz şekil almış bir et parçasından yarattık. Ölümden sonra tekrar nasıl dirilteceğimizi anlamanız için  size bu şekilde açıklıyoruz…” (Hac, 22/5)

“En insanlar! Biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizle  tanışıp kaynaşmanız için  sizi halklar ve boylar yaptık. Allah yanında en değerliniz onun emir ve yasakları konusunda en duyarlı olanınızdır. Şüphesiz Allah her şeyi bilen, her şeyden haberdar olandır.” (Hucurât, 49/13)

(Yazının devamı için, Nida Dergisi, 176. “Ulus Devletler Toplamı # Hanif Millet. Ümmet” sayısını edinebilirsiniz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisikombi servisfantazi giyim