Dini Mistikleştirme Girişimleri

Yazar: Hüseyin Karatay

Dini dünya hayatından soyutlama kuruntusu ve planları günümüze özgü olmayıp insanlık tarih kadar eskidir. Allah’ın nimetlerini tanımayanların, kibirlerine ve ihtiraslarına tutsak olanların, hakikatten kaçanların, ilahi aydınlığı istemeyenlerin; sürdüregeldiği girişimlerdendir dini mistikleştirme girişimleri. Allah’ın dinini kendi arzularına uydurma girişimidir de denilebilir bu tür planlara.

Gözle görülemeyecek kadar küçük bir mikroba teslim olduğu halde Yaratıcısına teslim olmak istemeyen, sınırlarını bilmeyen, kendisini olduğundan farklı göstermeye özenen, kibrinden firavunlaşan kimi insanların halden hale girmesi, Allah’ın dinini olduğu gibi kabullenmeyip kendisine din aramaya yeltenmesi ne garip değil mi?

Bu girişimler; zaman zaman zihinleri bulandırmış, önceki resullerin getirdiklerini tahrif etmiş, zaman zaman da kendini göstermek isteyen kimi filozof kılıklıların girişimleri olarak sonuçsuz kalmıştır. Bazen monarşik ve oligarşik yönetimler bazen diktatörler; dinin hükümlerini yaşayanlara zulmetmiş, dünyaya dönük yasalarını kaldırıp mistikleştirmek için kanlı eylemlerde bulunmuştur. Bunların içinde öyle zalimler çıkmıştır ki; ilahi yasaları savunanları, övenleri yok edeceği tehdidiyle böbürlenmiş, ama zaman kendisini savurup yok etmiştir. Elini kana bulayanların yanında, şeytanın planını uygulayanlar da olmuştur. Dindar görünüp hatta sözde din temsilcisi kılığında görünüp dini yasaların geçmişe ait olduğunu, günümüze hitap etmeyeceğini savlayan girişimlerdir bu planlar.

(Yazının devamı için, Nida Dergisi, 178. “Savaş, ölünce değil; düşmana benzeyince kaybedilir” sayısını edinebilirsiniz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisiforklift kiralamawebtasarımfantazi giyimnem kurutmaland rover yedek parçateleviyon servis