EVET, BİRLİK AMA NEREDE

Yazar: Adil Akkoyunlu

“İslam dünyası nereye gidiyor? Nereye varacak bu gidişin sonu?” diyor Müslümanlar. Artık sadece haberler değil, yazılar, yorumlar, paneller, konferanslar da hep bunun üzerine.

Günlük sohbetlerde bile insanların mihver konusu bu oluyor.

Müslümanların Müslümanları katletmelerine yanıp yakınıyorlar. Birlik ve beraberliğin zarureti ile ilgili öneriler ileri sürüyorlar.

Bu sosyal hastalıktan/tefrika belasından rahatsız olmayan yok. Dün de düşünen, duyarlı insanlarımız bundan şikâyetçiydi.

Örneğin, Mehmet Akif Ersoy:

“Ayrılık hissi nasıl girdi sizin beyninize?

Fikr-i kavmiyeti şeytan mı soktu zihninize?” diyerek feryat ediyordu.

Mehmed Said Çekmegil:

“İpi kopan tesbihim dağıldı tane tane

Acı ama teşbihim; hani, nerde imame?

Taneleri toplayın, Hak ipine derleyin.

Bir imame bağlayın; tevhid gelsin meydane.” dizelerini kâğıda döküyordu.

İyiye gitmedi, yara sağalmadı. Her geçen gün tefrika daha çok büyüdü, daha çok kardeş kardeşin kanını döküyor. 

Senaryoyu çizen Yahudiler ve Haçlılar… Tarih boyunca yaptılar bunu. Evs ve Hazreçliler arasına sokulan fitne, Hz. Osman’ın, Hz. Ali’nin şehadeti, Cemel, Sıffin fitnesi sudan sebeplerle bugün de devam ediyor.

Bakmayın onların barış çağrılarına. Samimi değiller. Samimi olsalar, savaş kışkırtıcılığı yapan ajanlarını çekseler ve taraflara silah vermeseler bu ateş hemen söner. İstemiyorlar barışı. Onlar oyunu hazırlayıp sahneliyorlar. Müslümanlar, Yahudi ve Hıristiyanlar karşısında zayıf düşsün istiyorlar.

Yeryüzünde fitne ve bozgunculuk çıkaran çağımızın Firavunları, atalarının metodunu izliyorlar:

“Firavun, Mısır toprağında gerçekten azmış, halkını sınıflara ayırmış, bölmüş, parça parça etmişti. Bunlardan bir zümreyi güçsüz buluyor; bunların oğullarını boğazlıyor, kızlarını ise sağ bırakıyordu. Belli ki o, bozgunculardandı.”

Bu gidiş nereye kadar, ne zamana kadar devam edecek? Gün geçtikçe daha da büyüyor uçurumlar.

(Yazının devamı için, Nida Dergisi, 178. “Savaş, ölünce değil; düşmana benzeyince kaybedilir” sayısını edinebilirsiniz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisiforklift kiralamawebtasarımfantazi giyimnem kurutmaland rover yedek parçateleviyon servis