İKTİDARIN SOYKÜTÜKLERİ “Devlet Mitosu”

Moderatör: Muhammed Yasir Bodur

Merhaba arkadaşlar, hepiniz hoş geldiniz. Bu gün SivilSes grubu olarak yapmayı planladığımız 10 oturumluk ‘İktidarın Soykütükleri’ üst başlıklı programımızın ilk oturumu olan Devlet Mitosu programını gerçekleştireceğiz. Malumunuz, Şehir Üniversitesi’nin bize bir jesti oldu! Biz de bu yüzden oturumlarımızı bu Kitaplı Kahve’de yapacağız inşallah. Etik kodları arasında baskı ve tahammülsüzlüğün hiçbir şekline imkân tanımama azminde olduğunu söyleyen, bu hedefe ancak sürekli ve sağlıklı tartışma ortamlarıyla ulaşabileceğini söyleyen Şehir Üniversitesi, her ne kadar bu tahammülsüzlüğü kendisi göstermiş olsa da biz bu duruma şaşırmadık. Teorik bir perspektiften, entelektüel bir zeminden meseleleri tartışma gayreti içinde olan on oturumluk program, sosyal bilimler alanında etkin olma çabasındaki Şehir’e siyasal konjonktürün bu günlerde sağlıklı olmaması sebebiyle sansüre uğratıldı.

Ben sözü fazla uzatmayayım, iki konuğumuz var bugün: Halil İbrahim Yenigün ve Cengiz Çağla. Başlamadan önce formattan bahsedeyim, iki saatlik bir program olacak. İlk bir saatlik kısımda hocalarımızın sunumlarını dinleyeceğiz, ikinci kısım ise forum, soru-cevap, katkı, eleştiri şeklinde yine bir saat kadar olacak. Halil İbrahim hocamla başlayalım. Buyurun hocam, söz sizin.

Halil İbrahim Yenigün

Öncelikle Sivil Ses ekibine böyle bir programı düzenledikleri için teşekkür ediyorum. Hakikaten son derece iddialı on oturumluk bir seri program. Biz arkadaşlarla tasarlama sürecinde de istişare etmiştik. Okulda bir araya geliriz, daha büyük ümitlerle, daha farklı bir çalışma yaparız diye düşünmüştük. Fakat kısmet burayaymış. Tabiî süreçler bizi ister istemez sokağa atıyor, bir atılma hâlindeyiz devamlı. Ama bu, aslında felsefenin yuvasına dönmek anlamına da geliyor. Biliyorsunuz, bir Sokrates figürü vardır, sokak sokak dolaşır ve felsefeyi sokakta yapar. Çünkü bilgi hakikaten akademi denen kuruma, o kurumlaşmaya mahpus kalmış bir şey değildir.

(Yazının devamı için, Nida Dergisi, 178. “Savaş, ölünce değil; düşmana benzeyince kaybedilir” sayısını edinebilirsiniz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisiforklift kiralamawebtasarımfantazi giyimnem kurutmaland rover yedek parçateleviyon servis