İMTİHANI ZORLAŞTIRMAK

FATIMA NEŞE TUNA

Burası dünya ve bizler imtihandayız.

Yaşadığımız müddetçe cevaplanması gereken bir sürü soru bizi bekliyor.

Bazen hiç zorlanmadan çözeriz soruları. Başkalarının sorularına da yardım ederiz üstelik. Ama bazen çözümü öyle zor sorularla karşılaşırız ki, içinden çıkmak şöyle dursun, altında ezildikçe eziliriz.

Bazen ellerimizin işlediği yüzündendir başımıza gelenler… Akletmeyişimizden, düşüncesizliğimizden, gerekeni gerektiği gibi, gerektiği zamanda yapmayışımızdan… Allah’ın koyduğu ölçülere uymayışımızdan…

Bazen başkalarının hataları yüzündendir çektiğimiz zorluklar…

Bazen de hikmetini bilemediğimiz nedenlerden…

En çok üzücü olan da, başkalarının imtihanını zorlaştırmaktır.

Nasıl mı?

Ailelerdeki geçimsizlik, huzursuzluk çocuklara yansır ve onların hayata daha karamsar bakmasına, evlilikten soğumasına, güzel duygularının ölmesine, psikolojilerinin bozulmasına sebep olur.

Hele bir de ayrılık gerçekleşmişse, çocuğun imtihanı daha da zorlaşır.

Hangi ilâç, nasıl düzeltir, içteki yaraları?

 

Tek veya az kardeşse, yakın akrabaları da yoksa, çocuk veya genç hayatın zorluklarını daha zor atlatır. Sevincini, üzüntüsünü paylaşacağı, gerektiğinde kendisine destek olabilecek kimsesi olmaması büyük bir kayıptır insan için. Böyle durumlarda akrabanın, bilhassa kardeşlerin yerini kimse tutamaz.

Yazının devamını 182. sayıdan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisikombi servisfantazi giyim