İSLÂM, YAHUDİLİK VE HIRİSTİYANLIK’TAN ALINTILANMIŞ ‘DEVŞİRME BİR DİN(Mİ)’DİR?

ELEŞTİRİ/HİKMET ZEYVELİ

Günümüzde, Kur’ân-ı Kerîm muhtevasının başka dînî ve tarihî metinlerden devşirildiği şeklindeki bir iddia bazı fanatik İslâm düşmanları için âdeta genel-geçer bir itham olarak öne çıkmaktadır. Bu iddia sahiplerinin Türkiye’deki uzantıları Turan Dursun, İlhan Arsel ve benzerlerinin çevreleridir. Türkiye’deki bu çevrelerin Kur’ân ve İslam hakkındaki iddialarının, tamamen husumetten kaynaklanan gayr-ı ilmî iftiralardan öteye geçemediklerini ispatlamak için çaba sarfetmek bile onlara değer atfetmek olacağından, onları kendi cehaletlerine terk etmekle yetiniyoruz.

Yabancılardan ise; Arthur Jeffery, Richard Bell… gibi bazı konularda biraz ciddiye alınabilecek oryantalistlerin yanısıra, seviyesiz ve ön-yargılı birçok kimsenin de bu konuda eser yazdıklarını görüyoruz.

Ön-yargılı zihniyete bir örnek olmak üzere, yakın bir geçmişte “New York Times’ın en çok satan yazarı” diye lanse edilen Robert Spencer’in yazdığı ve:

Dünyanın En Toleranssız Dininin Kurucusu

Muhammed Hakkında Gerçekler[1]

şeklinde tercüme edilebilecek kitaptan bir iddia verelim[2]:

Kitabın yazarına göre, [Hz.] Muhammed eserini [Kur’ân’ı] Yahudîlik, Hıristiyanlık, Zerdüştîlik, Hinduizm gibi dinlerden devşirmiştir. Bu meyanda, yazarın “Yahudîlikten devşirilmiş” olduğunu iddia ettiği bir örnek de şudur:

Mâide 5/32 âyeti, Mişna, Sanhedrin 37a (iv-5)’den alınmıştır.

Bilindiği gibi, biri diğerini haksız yere öldüren “Âdem’in iki oğlu” kıssasının anlatıldığı Mâide 5/27-31 âyetlerinden sonra gelen 32. âyette şöyle buyurulur:

مِنْ أَجْلِ ذَلِكَ كَتَبْنَا عَلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا (..)

5/32. Bu nedenle İsrailoğullarına şunu yazdık: Kim bir nefsi, bir başka nefse ya da yeryüzündeki bir fesada karşılık olmaksızın (haksız yere) öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur; kim de onu diriltirse (yaşatırsa), bütün insanları diriltmiş (yaşatmış) gibi olur.

“New York Times’ın en çok satan” yazarına göre Kur’ân’ın bu âyeti Yahudilikten alınmadır. Çünkü Yahudilerin kutsal metinlerinden Mişna’da aynen böyle yazılmaktadır.

[1] Robert Spencer, The Truth About Muhammed – Founder of the World’s Most Intolerant Religion, Washington, 2006.

[2] A.g.e., s. 48-50

Yazının devamını 181. sayıdan okuyabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisikombi servisfantazi giyim