İSLAM’DAN DEĞİL, AMA BAZI MÜSLÜMANLARDAN KORKULUR

MAKALE/Prof. Dr. İbrahim Sarmış

Geçen gün bir tv kanalında sevdiğim bir doçent kardeşimiz İslam’ın korkulacak bir din olmadığını, aksine barış ve esenlik dini olduğunu, İslamafobyanın insanları ürkütüp İslam’dan uzak tutmak için İslam ve Müslüman sevmez emperyalist güçler tarafından kasıtlı olarak oluşturulduğunu anlatıyordu.

Şüphesiz barış ve esenlik olan İslam’ı öcü gibi görmenin ve göstermenin haksızlık olduğu bir gerçek. Ancak kültürde ve kamuoyunda Müslüman (!) olarak şöhret bulan, gerçekte bazılarının Müslüman olmadığına inandığım, bazılarının ise Müslüman demekte zorlandığım birtakım kişilerin ve çevrelerin yaptığına bakılırsa Müslümanlardan korkmamak elde değildir.

Evet,  kelime olarak İslam’ın anlamı barış ve esenliktir. “Ey müminler! Hepiniz barışa/esenliğe giriniz, sakın şeytanın izinden gitmeyiniz, çünkü o sizin apaçık düşmanınızdır”(2 Bakara/208).

“Allah sizi esenlik yurduna/cennete çağırır ve isteyenleri dosdoğru yola iletir”(10 Yunus/25).

Bunun yanında İslam’da savaşın arızî ve düşmanın saldırısına verilen karşılık olduğunu, bu durumda bile yapılacak savaşın kurallarına uyulması, sınırların aşılmaması ve sadece Allah yolunda olması öngörülmektedir. Bunu görmek için mesela şu ayetlere bakılabilir.

”Sizinle savaşanlara karşı siz de Allah için savaşınız, ama haksızlık yapmayınız, şüphesiz Allah haksızlık yapanları sevmez”(2 Bakara/190).

“Sizinle antlaşması bulunan bir halka sığınanlara veya gerek sizinle gerek kendi halklarıyla savaşmak istemedikleri için gelip size savaşmayacaklarını bildiren tarafsızlara ilişmeyin. Allah isteseydi onları başınıza musallat eder ve sizinle savaşırlardı. Şu halde onlar size ilişmez, saldırmaz ve barış teklif ederlerse bilin ki bu durumda Allah onların aleyhine herhangi bir şey yapmanızı onaylamaz”(4 Nisa/90).

“Müşrikler topyekûn sizinle savaştıkları gibi siz de onlarla topyekûn savaşınız, Allahın muttakilerle beraber olduğunu biliniz”(9 Tevbe/36)

“Düşman barış isterse sen de barıştan yana ol ve daima Allaha güven, şüphesiz o her şeyi bilir, her şeyi işitir”(8 Enfal/61).

“Din uğrunda size savaş açmamış, sizi yurdunuzdan çıkarmamış kimselere vefa göstermenizi ve onlara adaletle davranmanızı yasaklamaz. Sadece din uğrunda size savaş açmış, sizi yurdunuzdan çıkarmış ve çıkarılmanıza destek vermiş olanları dost edinmenizi yasaklar. Çünkü onları ancak zalim olanlar dost edinirler”(60 Mümtehine/8-9).

Bunlar ve benzeri yüzlerce ayet, İslamın barış ve esenlik dini olduğunu, İslam’a göre başkalarıyla ilişkilerde asıl olanın düşmanlık ve savaş değil, barış olduğunu, din, yurt, kavim ve başka şeyler için Müslümanlara saldırmayanlara saldırmanın haram olduğunu söylediği halde, din anlayışının altını üstüne getirerek Müslümanlara saldırma hazırlığı içinde olmasa da, yahut saldırmasa da sırf kafirdir, diyerek başkalarının düşman sayılması ve onlarla savaşılması anlayışı oluşturulmuş, barışı, adaleti ve saldırmazlığı öngören bunca ayeti görmeyip “Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün”(9 Tevbe/5) gibi  Müslümanlarla fiilen savaş halindeki düşmanla savaşmayı emreden ayetleri esas alan ve başta ABD olmak üzere BATI’nın ve işbirlikçilerinin güdümündeki coğrafyamızdaki meşhur örgütlerin kanlı elleriyle İslam öcü gibi gösterilerek İslamafobya oluşturulmuştur. Oysa yukarıdaki ayetlerde ve yüzlerce benzerinde gördüğümüz gibi İslam, bütün dünyanın gözünün önünde, desteği ve himayesi altında İsrail’in yaptığı gibi işi gücü toprak işgal etmek, ganimet almak, köle-cariye yapmak, kafa-kol kesmek, taşlayarak öldürmek olan korkulacak bir din değil, karanlıklardan kurtarıp aydınlığa çıkarmak için Yüce Allah’ın âlemlere gönderdiği rahmetidir.

“Biz seni âlemlere ancak rahmet olarak gönderdik”(21 Enbiya/102), “Ey nebi, biz seni şahit olarak, müjdeleyici olarak, uyarıcı olarak gönderdik”(33 Ahzab/45). “Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için kuluna apaçık ayetler indiren odur”(57 Hadid/9) gibi yüzlerce ayet bunu ortaya koymaktadır.

Yazının devamını 182. sayıdan okuyabilirsiniz.

Önceki Konu:
Sonraki Konu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisikombi servisfantazi giyim