KİMİN GÜNDEMİ

Yazar: Ömer Karataş

 

Medya, insanların hangi konuları gündeme alması gerektiğini ve gündem yaptığı meseleyi nasıl değerlendirmesi gerektiğini belirleyebilme gücüne sahip önemli bir araçtır. Bu sebeple medyanın manipülasyonuna ciddi anlamda maruz kalan bir insanın olayları sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmesi ve adaletli yorumlar yapabilmesi mümkün değildir. Çünkü insanların çoğu, kendilerine gösterilenin doğruluk derecesini, gündeme getiriliş şeklini ya da amacını sorgulamazlar. Medyada kullanılan dil, görsel ya da müzik, hatta gündeme getirilen meselenin kendisi dahi  insanları belli bir düşünceye kanalize etme amacı güder.  Dolayısıyla insanlar birçok önemli meseleyi gündemlerine almazken; çok da önemi olmayan birçok meseleyi gündemleri haline getirebilirler. Bu sebeple her toplumun ve her bireyin, özellikle de Müslümanların kendilerine sorması gereken hayatî soru “Gündemin öznesi miyiz yoksa nesnesi miyiz?” sorusu olmalıdır.

Çeşitli vesilelerle bir araya gelen insanların fikrî/ilmî meselelerden daha çok güncel, siyasi meseleleri konuştuklarını görüyoruz. İnsanoğlu güncel, siyasi meselelerle gereğinden fazla ilgilenerek sorumluluklarından kaçmakta, gücünün yettiği meselelerle ilgilenmek yerine gücünün yetmediği meselelerde başkalarını suçlamaktadır. İnsanoğlu bu şekilde davranmakla sorumluluklarından kaçmanın verdiği rahatsızlığı unutmakta, suçu sürekli başkalarında görmekle de psikolojik bir rahatlama sağlamaktadır.

Başkaları tarafından belirlenen gündemlerde oyalanarak enerjimizi heba etmekte, sorumluluklarımızı ertelemekte, sınırlarını başkalarının belirlediği bir hayatı yaşar hale gelmekteyiz.

(Yazının devamı için, Nida Dergisi, 175. “Neo-Liberalizm” sayısını edinebilirsiniz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisiforklift kiralamawebtasarımfantazi giyimnem kurutmaland rover yedek parçateleviyon servis