KUTLU DOĞUM HAFTASI MÜNASEBETİYLE

Yazar: Ömer Şevki Hotar

 

Malûm olduğu üzere Kutlu Doğum Haftası peygamberimiz Hz. Muhammed’in (genel kabule göre) 12 Rebi’ül-evvel/15 Nisan 571’de doğumu münasebetiyle son yıllarda kutlanmaya başlanan bir haftanın adıdır.

Daha önceleri Mevlid merasimleri şeklinde süregelen ve Mevlid Kandili diye isimlendirilen kutlama merasimleri ise ilk defa Mısır’da Şiî Fatimî Devleti döneminde 11. yüzyılda başlamış bir bid’attir. Çok daha sonra 1400’lü yıllarda Süleyman Çelebi’nin yazdığı Mevlid (ki doğum demektir) diye adlandırdığımız manzum, kimi özel günler vesilesiyle günümüze kadar okunagelmiştir.

Demek oluyor ki Peygamberimizin vefatından itibaren 4–5 asır boyunca Müslümanlar arasında peygamberin doğum günü kutlamaları diye bir merasim yoktu. Peygamberimizin vefatından 800 yıl sonra Süleyman Çelebi’nin yazdığı ve bu gün Mevlid adıyla andığımız, içinde doğru eğri birçok sözün bulunduğu manzum da ne biliniyor ve ne de okunuyor idi.

Bu tarz özel günler ihdas etme, onlara kutsiyet atfetmenin, Kur’ân’dan önceki müşrik Arap adetlerinden olduğu kaydedilmektedir.

İlk dönem Müslümanlarının özel anma günleri ihdas etmeyişlerinin sebebinin, diğer özel günlerde de olduğu gibi (anneler günü, yaş günü, öğretmenler günü vs) son peygamberi sadece senenin bir veya birkaç günü anmakla yetinilmemesi gerektiği düşüncesindendir herhalde.

Peygamberi anmak ve ona sevgi beyan etmek kuru laftan ibaret bir şey midir?

Oysa biz Müslümanlardan istenen, O’nun yüce Allah’tan getirdiği dine, hayat tarzına ve ahlâkına uymak değil midir?

Hadis kitapları şöyle bir hadiseyi naklederler: Keskin zekâsı ve üstün kavrayışıyla birçok erkeği geride bıraktığı bilinen Peygamberimizin eşi Aişe’ye bazı kişiler gelerek Peygamberin ahlâkı ve davranışlarıyla ilgili sorular sorarlar… Hz. Aişe onlara: “Siz hiç Kur’ân okumaz mısınız? O’nun ahlâkı Kur’ân’dan ibarettir.” diyerek cevap verir.

(Yazının devamı için, Nida Dergisi, 175. “Neo-Liberalizm” sayısını edinebilirsiniz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisikombi servisfantazi giyim