MÜSLÜMAN DÜNYA TEMEL ZİHİN KALIPLARINI DEĞİŞTİRMEK ZORUNDADIR

Yazar: Altan Murat Ünal

18. yüzyılda Batı sömürgeciliğinin anahtar sözcüklerinden biriydi medeniyet sözcüğü. Güçlerinin yettiği her ülkeyi sömürgeleştirme telaşına düşen, dünyayı adeta hallaç pamuğu gibi savuran Batılı devletler, medeniyet sözcüğünü sömürgeciliği meşrulaştırmak ve kendilerini üstün göstermek için kullandılar.

Onların lügatinde tek bir medeniyet vardı, o da Batı medeniyetiydi. Bu nedenle de Batı dışı her türlü bilim, düşünce yok sayılmıştır. Doğu’nun birikimlerinden yararlandıkları halde bunu çoğu zaman inkâr etmişlerdir. İnkâr edemedikleri, üstünü örtemedikleri değerleri ise bir takım değişikliklerle kabul etmişlerdir; salt başkalarının medeniyetini yok saymak için. İbni Sina’nın adının Avicenna, İbni Rüşd’ün adının Averros olarak değiştirilmesi gibi. Bunlar Batı medeniyetinin bilim insanları değillerdi, ötekilerdendi onlara göre. Avrupa tarihinde ötekileştirme her zaman var olmuştur. Onun için zaten Avrupa tarihini ötekileştirerek sömürme tarihi olarak görür bazıları.

Batı zamanı, mekânı ve tarihin akışını kendini merkeze alarak tanımlamıştır. Asya “doğu” kabul edilmiştir. Oysa dünya yuvarlaktır ve bir merkezin belirlenmesi mümkün değildir. Yine, Yakındoğu, Ortadoğu, Uzakdoğu tanımlamaları da Batı’nın kendini merkezde görmesinden kaynaklanan adlandırmalardır.

 

(Yazının devamı için, Nida Dergisi, 174. “Oksidentalizm” sayısını edinebilirsiniz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisikombi servisfantazi giyim