NEO-LİBERALİZM VE İSLÂM DÜNYASI

Yazar: Ümit Aktaş

 

Liberalizmin ve neo-liberal yapıların bir tek ortak paydası vardır; o da para, ya da çıplak gücün egemenliği; yani biyo-politika. Orada hayatın bir anlamı olmadığı gibi bir karşılığı da bulunmamaktadır. Çünkü yegâne değer olarak egemenleşen para, bu gücünü, bu toplumları diğer tüm değerlerden yoksunlaştırarak elde etmiştir. Günümüz neo-liberalizmi de, bir ölçüde rakiplerinin de zayıflamasıyla, temelde bu esas üzerinde hareket etmekte ve bunda artık bir beis görmemektedir. Mesela ABD ülkeler işgal etmekte, Guantanamolar ve Ebu Gureybler’de insanlık dışı yöntemlerle ceza sömürgeleri kurmakta ve dolayısıyla insan haklarını, demokrasiyi ve hatta hümanizmi askıya almakta, çalışma özgürlüğü ise taşeronlara havale edilmektedir. Rasyonalizm ve ilerleme üzerinde ise o kadar çok şeyler söylendi ki bunların artık iler tutar bir yanları kalmadı. Özgürlük ve hümanizm ise sadece Protestan beyazlara ait bir hak, değer ya da imtiyazdır.

Aslında liberalizm, otoriter ve tahakkümcü bir ideolojidir ama kendisini hep özgürlükçü olarak takdim eder. Otoriterlik olmadan liberalizmin varolması mümkün değil; çünkü ülkeyi birkaç tane tekel yönetiyor liberalizmde. Liberalizm ne diyor? Devlet olsun ama küçük olsun, amaç ne? Sadece benim önümü açacak kadar bir devlet olsun, daha fazlası olmasın; yani o hantal yapısıyla işlerime de engel olmasın. Buradaki özgürlükçülük efsanesi, aslında liberalizmin gerçek yüzünü gizleyen bir maskedir. Bu maskenin arkasında durmakta olan şey ise kapitalizmin sınırsız bir üretim ve tüketim döngüsüne dayalı olan sömürü mantığıdır. Özellikle reklamlar yoluyla yaratılan arzulama biçimleri ve arzu nesneleri, insanları tatminsiz robotlara (üretim ve tüketim aygıtlarına) dönüştürmektedir. Yarattıkları aura ile bizi kendilerine doğru çeken AVM’ler, günümüz insanının tapınaklarıdır. İnsanlar burada vecd ile kendilerinden geçmekte ve “keyifle” vakit geçirmektedirler. Elbette bunun faturası da giderek bir işkenceye dönüşen çalışma ve yaşama koşullarına kullaşmakla ödenmektedir.

“Bırakınız geçsinler, bırakınız yapsınlar” şeklindeki sloganıyla kendisini ifade eden bir eğilim olan liberalizm çoğu zaman özgürlükçülükle karıştırılır.

(Yazının devamı için, Nida Dergisi, 175. “Neo-Liberalizm” sayısını edinebilirsiniz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisiforklift kiralamawebtasarımfantazi giyimnem kurutmaland rover yedek parçateleviyon servis