ORUÇ AYRICALIKTIR

Mehmed Durmuş

 Oruç, bir tevhîd ayrıcalığıdır. Sadece mü’minlere özgüdür oruç. Sadece mü’minlere ayrıcalıktır savm. Tıpkı salâtın, haccın, zekâtın, cihâdın da bir ayrıcalık olduğu gibi. Sözü baştan almak gerekirse, İslâm bir ayrıcalıktır. Müslim seçkin kişidir. Allah katındaki yeri oldukça mûtenadır mü’minin. İslâm, yegâne İlâh’ın, âlemlerin rabbi, eşsiz-benzersiz Allah’ın, eşsiz benzersiz dinidir. İslâm’a dâhil olmak, müslimler sınıfına mensup olmak hayatın en büyük saadetidir. Bu saadetin başka örneği de yoktur.

‘Evrensel’ sözcüğüne mütenasip bir kelime arayacak olursak, işte onun ta kendisi olan ilk insandan günümüze süre gelen İslâm ümmetinin bir ferdi olmak tam bir ayrıcalıktır. Ama bu, sürünün bir parçası olmak demek değildir. İslâm ümmetinin bir ferdi olmak demek, İbrahim Resûlullah (sav) gibi, İslâm ümmetinin bütün renklerini, bütün kokusunu, bütün nakışını, bütün vakarını muhtevi olmak demektir. Öyle ki ‘ümmet’ tarihte sürgüne gitmiş bile olsa, o, tek başına ümmetin yerini doldurabilmelidir. İbrahim gibi bir ümmet olmayan bir ‘müslim’, adı ne kadar öyle ise de, kendisi sadece bir karaltıdır; istatistiklerde kendine yer bulan sayısal bir ‘veri’dir.

Ümmetin birer büyük ailesi demek olan, gelmiş geçmiş bütün toplumlara Allah orucu yazmış; yani oruç tutmalısınız buyurmuştur. Bu yönüyle ne kadar sevindiricidir Ramazan ayı. İçinde Kur’ân’ın indiril(meye başlan)dığı ay. Kur’ân insanlığın hidâyetidir. Yol gösteriyor insanlığa, insanın insana tapınması biçimindeki alçalmasından, insanı, yaratıcısı Allah’a kulluğa ref ediyor.İnsanlık için apaçık deliller/kanıtlar/âyetler içermektedir Kur’ân. Ve Furkân’dır Kur’ân. Hakkı bâtıldan, temizi çirkeften, azizi zelil olandan ayırıyor. Ahlâkı, fahşa ve münkerden tefrik ediyor.

 Geçmişte olduğu gibi bugün de, insanlığın yitirdiği her türlü kıymeti Kur’ân, taptaze saklıyor hâlâ bünyesinde. İnsanlığın değer zannettiği ne kadar iğrençlik varsa, hepsini imha ediyor ve yerine, insanı şerefli kılacak değerlere yükseltiyor. Uydurma miraç hikâyelerini tekzip ediyor, onun yerine; şeref, izzet, haysiyet gibi, insanı yüce hedeflere çıkartan değerleri işaret ediyor.

Yazının devamını 180. sayıdan okuyabilirsiniz.

Önceki Konu:
Sonraki Konu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisiforklift kiralamawebtasarımfantazi giyimnem kurutmaland rover yedek parçateleviyon servis