RAMAZAN, KURAN VE TAKVA

MakaleAdil Akkoyunlu

 

“Kur’ân ayı” Ramazan, Kur’ân’a çağırıyor insanları. Kur’ân da, takvâlı olmaya çağırıyor.

Takvâlı olmak; ancak Kur’ân’a kulak verip buyruklarına uymakla mümkün.

Ramazan, Allah’a itaat edişin, boyun eğişin, kulluğun yıllık sınav zamanıdır. Allah’a teslimiyetin, Kur’ân’ı rehber, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in yolunu yol edinişin deneniş vaktidir. Yasakları terk edip helallere yönelmenin sınanış günleridir.

Ne yaptığını bilerek, bilinçli olarak, gerektiği şekilde oruç tutup “Ramazanı ihyâ” edenler; takvâ sorumluluğunu taşıyan insanlardır. Bu nedenle Rabbimiz (c.c.): “Ey iman edenler, oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki takvâlı olursunuz.” buyuruyor. Bu âyetten de anlaşılacağı üzere; oruç, takvânın yoludur.

Kur’ân’ı rehber edinerek takvâya yürüyüş, oruçta sembolleşiyor. “Onlara, size verdiğimize (Kitaba) kuvvetle sarılın ve içindekileri benimseyin ki; takvâ sahibi olasınız, dedik.”

Ramazan, özelliğini de, güzelliğini de, “on bir ayın sultanı” oluşunu da Kur’ân’dan alıyor: “O Ramazan ayı ki; insanlara yol gösterici, hidâyeti, doğruyu ve yanlışı birbirinden ayırt edip açıklayıcı olarak Kur’ân, o ayda indirildi.”

Kadir gecesi de; “bin aydan daha hayırlı” ve “mübarek bir gün” oluşunu yine Kur’ân’ı konuk edişine borçlu: “Biz, O (Kur’ân)’ı mübarek bir günde indirdik.” “Biz, O (Kur’ân)’ı Kadir gecesinde indirdik” buyuruyor Rabbimiz.

Ramazan, Kur’ân’a yönlendiriyor Allah’ın kullarını. Kur’ân da, takvâlı olmaya…

“Allah’tan gereğince ittikâ edin (takvâlı olun) ki; kurtuluşa eresiniz” buyruluyor.

Peygamberimiz (s.a.v.) de: “Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız birdir. Hepiniz Âdemdensiniz ve Âdem de topraktandır. Allah’ın yanında en üstün olanınız takvâsı en fazla olanınızdır. Araplarla Arap olmayanların birbirine karşı üstünlüğü ancak takvâ iledir.”

“Arap’ın Arap olmayana hiç bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvâ iledir buyuruyor.

Yazının devamını 180. sayıdan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisikombi servisfantazi giyim