DÜŞÜNDÜREN DEFTER

“Aynı gökte uçarlar lakin karganın dünyası başka, şahininki başkadır.” der Pakistan milli şairi ve Müslüman mütefekkir Muhammed İkbâl.
Keskin bakışları, güçlü pençeleri ve geniş kanatlarıyla dağların doruklarını mesken tutarken şahin; karga öyle midir ya! Çerçöp ve atıkta, leşte arar rızkını ve tutar meskenini…
Ben şahin diyeyim sen ‘öncüler’i anla!
İnsanlardan da ‘şahin’ gibi olanlar vardır. Mesken tutmaz her yeri, oturmaz kurulan her sofraya!.. Gözü yükseklerde değil; ‘yücelerde’dir, benimsemez, benimseyemez zilleti. İzzetin peşindedir, aziz olandan gayrısını sevmez.
‘Eder’e bakmaz; ‘değer’dedir gözü. Değerli olana taliptir, değerli olmaya talip olanadır ‘hısım’lığı. Ki zillet, pespayelik ve eziklik ‘hasmı’dır onun.
Keskin bakışlarına ‘feraset’ denir onun. Söylenenden söylenmek isteneni; yapılandan yapılmak isteneni ve işin nereye varacağını görür. Zira hikmet sahibidir O! Hiç bir şeyin ve hiç kimsenin taraftarı olmadığı için hakikatedir yandaşlığı sadece. İşte bunun için en büyük hürmeti hakikatin kendisinedir ve hakikatin peşinde olanlaradır.

19, 20 ve 21. yüzyılda yaşamış ve hayata gözlerini kapamış olan düşünür, aktivist, sporcu, film yönetmeni ve nev’i şahsına münhasır şahsiyetlerin fotoğraflarının, sözlerinin, özgeçmişlerinin ve birkaç eserinin (şayet yoksa hakkında yazılmış/yapılmış olan eserlerin) bulunduğu bir kitap-defter çalışması hazırlamaya karar verdik.
İçerisinde 54 isimin yer aldığı çalışmada; isimler kronolojik olarak doğum yılları baz alınmak sûretiyle geçmişten günümüze doğru sıralanmış olup 55. isim boş bırakılmış ve bu sayfanın okurlarımız tarafından doldurulması ümit edilmiştir. Ardından defter olarak kullanılmak üzere boş bırakılan sayfaların şahitliklerimizi not etmeye katkı sağlaması ve kalemlerimizin satır satır yazdıklarının amellerimizle birlikte yaşantımıza şahitlik etmesi murâd edilmiştir.
Hedef kitle olarak sadece öğrenciler değil; insanlık adına yapılmış çalışmalardan, ödenen bedellerden, verilen mücadelelerden ve geride bırakılan eserlerden haberdar olup bu yolda çaba sarf etmek isteyen herkes gözönünde bulundurulmuştur.

Temin için : onlaronculersahsiyetdefteri@gmail.com

Telefon : 05443801080

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nem kurutmarutubet kurutmanem kurutmaısımak kiralamasarısoy nakliyatvaillant servisopel yedek parçademirdöküm servisdemirdöküm servisikombi servisfantazi giyim