Sunuş (43)

Bismillahirrahmaninahim rabbi zidni ilmen ve fehmen

Selam selama gönülden karşılık verenlere… Yüzüp yüzüp de kuyruğuna geldiğimiz yaz ayının sonunda, bazıları Ağustos böceği gibi keyf edip eğlenirken, bazıları da firsatları değerlendirip karınca gibi habire çalışmakta. İkinci tavrı gösteren kişiler, karıncanın kış mutluluğundaki huzurunu elde edeceklerdir. Yeryüzünde kendine amaç olarak sadece eğlenmeyi seçen insanlar ise, Ağustos böceği mahcubiyetini yaşayacak ve mecburen Karıncanın kapısını çalacaktır. “Ateş halkı, Cennet halkına: ‘Suyunuzdan veya Allah’ın size verdiği rızıktan biraz da bizim üzerimize akıtın (ne olur)!’ diye seslendiler. (onlar da) dediler ki Allah, bu ikisini kafirlere haram etmiştir” 7/50

Böceğin, çalışkan karıncanın kapısından boş çevrildiği gibi, ekme zamanı ekinini ekmeyenler de ahirette bu sıkıntıyı yaşarlar. Gelip geçer hayatlarını rahata erdirmeye çalışanların, ebedi rahatları için çalışmamalarını gördükçe bir türlü hafsalam bunun cevabını netleştiremez. “Bunlar şu çabuk (geçen dünyayı)u seviyorlar da ötelerindeki ağır bir günü bırakıyorlar.” 76/27

Nasıl olur da insan, Tavuk gibi elindeki inciyle darıyı değiştirir. Cehalet denilen şu yüz karasından kurtulmadıkça insanlık, bu manzara devam edip gidecektir.

Bozulmuş tabloyu restore etme çalışmalarına katkıda bulunmak için yayın hayatında olan Nida dergisi Ağustos ayında da sizlerle beraber… Şükrolsun. Sizlerin ilgi ve desteğiyle her ay zor şartlarda çıkmasına mukabil hayata son vermeyi düşünürken, 4. yazını da geride bıraktı. 

Gittikçe açılan yelpazesiyle fikirsizlikten bunalan asra serinlik verecektir inşallah. Sizden şikayeti, müsbet, menfi eleştirilerinizi ulaştırmamanız. Yoksa siz de mi tenkit ibadetini yapmakta ihmal gösteriyorsunuz. Unutmayalım, yaşam ihmale gelmez. Kendini ciddiye alanlar hep bu yaşamdan kazançlı çıkmışlardır.

Kendini seven, okur-yazar-amel eder ve cennete gider. Size sizden gayri dost yok. Siz çerçevesinde de “Sizin veliniz ancak Allah, Elçisi ve namazlarını kılan,zekatlarını veren, rukua varan müminlerdir” 5/55. Birbirinden istifadeli yazıları okumanızı tavsiye ediyor, yazılarıyla bu derginin hayatiyetine vesile olanlara hayırlı ömürler temenni ediyoruz.

Sonbahara adım attığımızda tekrar sizlerle beraber olmak ümidiyle..

Vesselam…